Historie začátků divadla v Brankách se datuje do doby, která se vyznačuje euforií sokolského členstva a to zejména v 30. letech 20. století. Sokol, založený v Brankách 15. 2. 1920 v počátcích 23 členný byl později hlavní silou tělovýchovných aktivit v obci a rovněž kulturního dění. Divadlo přispívalo k vlasteneckému uvědomění venkova.
1934 - Zelené království, Honza a Krakonoš, Vítězství lásky, Nejlepší holka, V černé rokli
1935 - Přednosta stanice, Zlatý liják, Padla rosa na kámen, Strýček Křópal
1936 - Cigánečka, Splašený kůň, Myslivečka, Charleyova teta, Srdíčko z lásky
1937 - Sibiročka, Prodaná nevěsta - parodie, Hřích lesního Křikavy, Čertovské námluvy
1938 - Děvčátko s milionem, Pasekáři
1939 - Cestička ke štěstí
1940 - Bačova dcera, Pohádka z lesního království
1945 - 1946 - Lešetínský kovář, Otec svého syna, Poslední muž, Had a Eva, Sirotek v Radhošti, Zakletá země
1947 - Ta naše písnička česká, Pohádka lesní samoty
1948 - Bouřlivé dni
1949 - Giovali
Po přestávce byly sehrány v letech 60. - 80. minulého století hry:
Divá Bára, Lucerna, Mořská panna, Na tý louce zelený, Perly pany Serafinky, Maryša, Ženský zákon, Paličova dcera, Muziky, muziky a další.
V roce 1997 se branecké ochotnické divadlo po dlouhé odmlce s velikou slávou opět vrátilo. Nikoliv však pod záštitou Sokola, ale díky nadšení a zápalu několika braneckých občanů. Hra se zpěvy "Seděla pod borovičkou, aneb myslivci, mládenci ze zlata." měla veliký úspěch. Celkem se tohle představení odehrálo 11krát a to i v okolních obcích (Kunovice, Kelč, Rouské, Hovězí,...). Na jevišti vystupovali Bronislav Ševčík, Zdenka Vaculíková, František Svoboda, Ladislava Jašíčková, Marta Placková, Jiří Mikulec jr., Lucie Placková, Lenka Vlachová, Dalibor Pastorek, Věra Dufková a dobrá duše souboru Jaroslav Placek v roli rozverného hajného Kulicha. Na akordeon písničky doprovázel Jaromír Foltýn, napovídala Miroslava Dufková a oponu obsluhoval Josef Kunetka.
O tři roky později, tedy v roce 2000 byla Braneckým ochotnickým spolkem uvedena hra "Na potoce za mlýnicí". Stejně jako předchozí i tato hra měla komický charakter. Mezi braneckými ochotníky poprvé zazářil svým komediálním talentem Stanislav Šurin. S hereckou kariérou se rozloučila Zdenka Vaculíková, která se definitivně ujala režijního vedení. V napovídání pokračovala Miroslava Dufková stejně jako v hudebním doprovodu pan Jaromír Foltýn, za něhož zaskakoval jeho bratr. Na jevišti lemovaném kulisami pana Miloslava Havrana diváci tleskali Josefu Kostelanskému, Janu Melemovi, Daliboru Pastorkovi, Ladislavě Jašíčkové, Jiřímu Mikulcovi jr., Stanislavu Šurinovi, Věře Dufkové, Marcele Svobodové a Lence Vlachové.
K 10. výročí znovuobnovení Braneckého ochotnického spolku byla nastudována hra "Sládci", která svým dějem nevybočuje z charakteru předešlých her.
Motto:" I malý šašek umí udělat velký cirkus" tak i nadále setrvává a odplatou za věnovaný čas a úsilí herců, jak doufáme, bude nejen naplněné hlediště, ale především smích diváků. V této hře se divákům s velkým úspěchem nově představili Jiří Šulák a Denisa Chocholatá, ke zkušenějším členům už patřili Josef Kostelanský, Marta Placková, Bronislav Ševčík, Jiří Mikulec jr., Věra Dufková, Stanislav Šurin a Ladislava Jašíčková.
V květnu 2019 po dlouhých dvanácti letech čekání uvedl Branecký divadelní spolek satirickou hru ZASetiTUPITELÉ. Děj hry přivádí obecenstvo na jednání místního zastupitelstva, ze kterého postupně vyplyne, že není zásadního rozdílu mezi politikou "velkou" a komunální. I zastupitelé se musí vyrovnat s korupcí, střetem zájmu, hloupostí a populismem... A i tady platí, že nejvíc času se věnuje těm největším hloupostem. Hra měla velký úspěch a jak páteční, tak sobotní představení měly vyprodáno. Obsazení: Jiří Dufek - Starosta (zkušený politik a praktik), Ladislava Jašíčková - zapisovatelka Libuška (snaživá asistentka)
Marek Juráň - pan Nemytý (zástupce hazardní lobby), Ilona Juráňová - Hanka (zastupitelka, mladá učitelka), Jiří Mikulec - Aleš (zastupitel, sportovec, jednoduchý člověk), Věra Dufková - Jarmila (zastupitelka, důchodkyně), Bronislav Ševčík - Lojza Kovář (zastupitel, podnikatel), Stanislav Šurin - pan Hladný (dopravní policista), Marta Placková - Marie (rázná žena z lidu), Veronika Jakešová - režisér a producent, Jan Petružela - zvukař
V pátek 13. prosince 2019 se uskutečnilo premiérové představení divadla jednoho herce Zlá Inger na motivy pohádky H. CH. Andersena O dívce, která šlápla na chleba, ve kterém titulní roli ztvárnila paní Věra Dufková. Jediná postava dramatické divadelní hry na jevišti bilancuje svůj život, který ji přivedl až na samotné životní dno. Hru režíroval pan Tadeusz Misiaszek.
Na přelomu srpna a září (21.8., 11.9.) 2021 odehrála paní Věra Dufková v zešeřelé a kouzelné atmosféře zámeckého parku autorskou hru Příběhy z lesa, kterou režíroval pan Tadeusz Misiaszek a virtuózní hrou na housle doprovodil Daniel Záslav. (10.9. 2021 byla ve valašskomeziříčském kině Svět reprízováno představení Zlá Inger)
V pátek 1.12. 2023 a v sobotu o den později hostil sál restaurace U Staňků paní Věru Dufkovou, která předvedla herecký koncert v autorské hře Tadeusze Misiaszka Tři dny v Gran Valle, pod režijním vedením samotného autory hry. Příběh, v němž herečka ztvárnila soudkyni, diváky zavedl do fiktivní země nacházející se mezi Argentinou a Uruguayí v Jižní Americe.