Facebook

17. 4. Rudolf

Zítra: Valérie
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Meziobecní spolupráce > Vše, co nás spojuje

Vše, co nás spojuje

 banner_web_CZ_2.jpg

 Logo - Všetko.jpg

Vše, co nás spojuje

číslo projektu: FMP/MI/03/002_SK

 Hlavní partner/příjemce:

Obec Oravský Podzámok, 027 41 Oravský Podzámok č. 61,  https://www.oravskypodzamok.sk/

Přeshraniční partner:

Obec Branky , č.p. 6, 756 45 Branky, https://www.obecbranky.cz/

 Cíle projektu:

Hlavním cílem projektu je zintenzivnit neformální spolupráci a podpořit přirozenou přeshraniční komunikaci lokálních komunit, sdružení i obyvatel partnerských obcí sdílením společné historie, kultury a tvůrčích aktivit.

Nástrojem budou dvě společné dvoudenní aktivity, které atraktivním způsobem propojí obyvatele partnerských obcí. Jejich prostřednictvím poznají jedinečné a bohaté prvky lokální historie a kultury, odprezentují také společný potenciál v oblasti komunitního, společenského, kulturního či duchovního života.

Specifické/dílčí cíle:

  • Prostřednictvím smysluplných atraktivních volnočasových aktivit rozvíjet seberealizaci, talent a dovednosti obyvatel přeshraničního území, podpořit rozvoj a aktivnější prezentaci a propojení prvků společného kulturního dědictví;
  • posílit a podpořit významné prvky lokální historie a společného dědictví, ale i prezentovat, podpořit a dát prostor tvořivosti, volnočasovým aktivitám a rozvoji talentu účastníků zapojených do aktivit;
  • odstraňovat kulturní a jazykové bariéry, zvyšovat porozumění a toleranci zejména formou společných setkání.

 Výsledky projektu:

Projektem přispějeme k budování vazeb a partnerství mezi různými skupinami obyvatel. Zvýšíme důvěru, aktivitu a vzájemnou akceptaci. Atraktivním prvkem bude vydání dvojjazyčného sešitu pro děti partnerských obcí, ve kterém se interaktivní formou seznámí se společnou historií, kulturou, přírodou a řemesly. Ten bude sloužit jako nástroj ke snižování jazykové bariéry. Zvýšíme také zájem o oblasti, které mají značný přeshraniční turistický potenciál, a tím přispějeme k rozvoji regionálního sociálního a ekonomického potenciálu. Udržitelnost výstupů a výsledků projektu podpoří následná pravidelná společná přeshraniční setkání v obou obcích. Realizací projektu podpoříme rozvoj kreativity a volnočasové seberealizace obyvatel partnerských obcí, posílíme přeshraniční spolupráci spolků a sdružení.

 Období realizace: 1. 4. – 31. 8. 2026
Celková výše uznatelných nákladů: 33 166,96 EUR

Spolufinancování ze zdrojů EU (ERDF): 26 533,56 EUR

Spolufinancování ze zdrojů státního rozpočtu SR: 3 980,03 EUR

Vlastní zdroje spolufinancování: 2 653,37 EUR

 

Věcné úkoly/aktivity a výstupy projektu:

  1. Řízení a publicita projektu

Termín realizace: 1. 4. – 31. 8. 2026

Řízení, koordinace a realizace projektu bude zajišťována tříčlenným odborně kvalifikovaným týmem s víceletými zkušenostmi v oblasti projektového řízení a implementace projektů Interreg. Tým zajistí plynulou realizaci projektových aktivit, dosažení cílů, výsledků, výstupů, měřitelných ukazatelů a bude zajišťovat také propagaci projektu jako celku. Stejně tak bude zajišťovat i publicitu a komunikaci projektu. Půjde zejména o pravidelnou aktualizaci informací o projektu na webových stránkách partnerů, online a mediální publicitu.

 

  1. Dny přátel v Brankách

Termín realizace: 27.- 28. 6. 2026

Půjde o dvoudenní prezentační a vzdělávací akci zaměřenou na aktivní poznávání historie a kultury přeshraničního partnera, jakož i na budování přátelství, neformálních vazeb, snižování bariér a budování důvěry mezi obyvateli partnerských obcí a jejich komunitami. V programu počítáme se společným kulturním programem zaměřeným na historické kulturní dědictví – Setkání v zámeckém parku, s prezentací sešitu pracovních listů a řemeslnými tvůrčími dílnami. Připravujeme také interaktivní hru s hledáním indicií či komentovanou prohlídku zajímavostí Branek a jejich okolí. V rámci aktivity využijeme i vybavení – stany a sety stolů s lavicemi, které budou z projektu zakoupeny.

 

  1. Dny přátel v Oravském Podzámku

Termín realizace: 18. – 19. 7. 2026

Této dvoudenní prezentační a vzdělávací aktivity se zúčastní aktivně po 40 účastnících z každé partnerské obce, počítáme však i s diváky, protože všechny připravované akce budou veřejné.
První den to bude program „Vše, co doma máme“ – prezentace činnosti a práce dobrovolných složek, spolků a sdružení obou partnerských obcí. Na stanovištích v areálu pod hradem se zájemci seznámí také s tradičními řemesly. Kulturní program Večer v minulosti je zaměřen na prezentaci společné historie a tradiční kultury. Představí se nejen historické skupiny, ale i folklorní kolektivy. Program ukončí komentovaná prohlídka historických atrakcí Oravského Podzámku – Výlet za poznáním.

 

„Projekt je spolufinancován ze zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši

80 % z celkových uznatelných nákladů.“

#erbbk, #Interreg, #InterregSKCZ,#EÚ, #EuropeanCommission, #cofinancedbyEÚ

 

O.P. - B..jpg